December 12 2018 15:05:43

NARODOWE CZYTANIE 2018
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Jej podstawowym celem jest promowanie czytelnictwa, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej oraz kształtowanie szacunku dla polszczyzny. W tym roku – roku stulecia odzyskania niepodległości – Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda zaprosił Polaków do Narodowego Czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Tymi słowami zachęcał do lektury dzieła: "W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. (…) Wrażliwość artystyczna i czuły "słuch społeczny" pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej.
10 września uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do kolejnej edycji Narodowego Czytania. W auli zebrali się uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum. Uroczystość otworzył dyrektor szkoły Jan Semków. Następnie uczniowie Patrycja Słabik i Karol Żelak odczytali list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników akcji. W krótkiej prezentacji multimedialnej została zaprezentowana sylwetka twórcza Stefana Żeromskiego oraz przedstawiono tematykę utworu. Głównym punktem spotkania było głośne czytanie najbardziej znaczących fragmentów dzieła. Zebrani usłyszeli o wielkiej miłości Cezarego Baryki do rodziców, wizji "szklanych domów" opowiedzianej przez ojca, aby zachęcić syna do powrotu do kraju, poznali emocje towarzyszące Polakom w chwili przekroczenia granicy po wielu latach rozłąki z ojczyzną. Spotkanie zakończyło obejrzenie fragmentu filmu "Przedwiośnie" w reż. Filipa Bajona.
Wierzymy, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki była ciekawą formą uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.