October 19 2018 13:04:47

2 PUŁK PANCERNY - PATRON GIMNAZJUM
Dnia 5 października 2018 r. nasza szkolna społeczność obchodziła kolejną rocznicę nadania imienia 2 Pułku Pancernego Gimnazjum w Żurawicy. Aby przybliżyć losy tej pancernej jednostki, uczniowie klasy III b z p. Agnieszką Wojtaszek, przygotowali montaż słowno- artystyczny. Prowadzący uroczystość Kinga Wojnarowicz i Oskar Marek, opowiedzieli Nam o początkach broni pancernej w Polsce, zwracając uwagę, że Żurawica była i jest miejscem stacjonowania jednostek broni pancernej. Był taki czas w historii w latach 1923 – 1930 że 100% czołgów polskiej armii stacjonowało w naszej miejscowości i stąd wyruszały na fronty II Wojny Światowej. Uczniowie: Emilia Wasilewska, Jakub Dudek, Dawid Sroka, Jakub Łabuz i Kacper Płocica deklamowali wiersze, a w tle rozbrzmiewał „Marsz 1 Dywizji Pancernej”. Aleksandra Koszelik wraz z chórkiem zaśpiewała na zakończenie piosenkę „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”.
Podczas akademii nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu o 2 Pułku Pancernym i rozdanie nagród.