Sierpnia 05 2021 09:41:23
Nawigacja
· Strona główna
· Patron
· Statut
· Historia szkoły
· Dyrekcja
· Grono Pedagogiczne
· Dyżury nauczycieli
· Pedagog
· Administracja
· Biblioteka
· Zajęcia pozalekcyjne
· Baza dydaktyczna
· Wymiana międzynarodowa
· Egzamin gimnazjalny
· Galeria zdjęć
· Linki
· Kontakt

· Zaloguj
Wymiana polsko-niemiecka


Współpraca międzynarodowa od dawna należy do tradycji Gimnazjum im. 2 Pułku Pancernego w Żurawicy. Szkoła przez pięć lat współpracowała z Rosa-Luxemburg-Schule w Poczdamie w Niemczech.
Nasza przygoda rozpoczęła się pod koniec roku 2002. Otrzymaliśmy wtedy list od pani dyrektor Very Paul z propozycją nawiązania trwałej i owocnej współpracy między jej szkołą, a naszym gimnazjum. Reakcja była natychmiastowa – po krótkiej wymianie wiadomości drogą elektroniczną pan dyrektor Jan Semków i nauczycielka języka niemieckiego, pani Anna Skiba wyjechali w lutym 2003r. do Poczdamu, aby uzgodnić warunki naszego partnerstwa. Efektem tej wizyty było przygotowanie i podpisanie w kwietniu 2003r. przez dyrektorów obydwu szkół oficjalnego porozumienia o nawiązaniu współpracy.

Porozumienie Porozumienie

Podstawą naszego partnerstwa była wymiana młodzieży. Odbyło się siedem spotkań pomiędzy uczniami i nauczycielami naszych szkół. Cztery razy nasza młodzież gościła u swoich przyjaciół w Niemczech (w maju i w październiku 2004r., w maju 2006r. i w czerwcu 2007r.). Każda wizyta trwała cztery dni i była bardzo owocna. Uczniowie wracali z pozytywnymi wrażeniami i uczuciem, że warto uczyć się języka niemieckiego.
Nasze wyjazdy do Poczdamu nie byłyby możliwe, gdyby nie finansowe wsparcie międzyrządowej organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz wójta Gminy Żurawica pana Piotra Tomańskiego.
Oprócz wyjazdów do Poczdamu mieliśmy także okazję, gościć naszych niemieckich przyjaciół u nas, w Żurawicy. Trzykrotnie nasi niemieccy przyjaciele odwiedzili nas podczas swojej wycieczki do Polski (w sierpniu 2003r., w sierpniu 2005r. oraz w październiku 2006r.). Każde spotkanie było bardzo owocne i pogłębiało kontakty pomiędzy polskimi i niemieckimi uczniami i nauczycielami. Nasza współpraca opierała się na przyjacielskich kontaktach, podtrzymywanych osobiście oraz korespondencyjnie. Wymiana doświadczeń i wszelkie ustalenia odbywały się przede wszystkim drogą mailową. Korzystając z dobrodziejstwa Internetu mogliśmy szybko i sprawnie planować wszelkie posunięcia związane z naszą współpracą. Oprócz tego uczniowie co roku przygotowywali kartki okolicznościowe, które wysyłali do swoich niemieckich przyjaciół. Braliśmy także wspólnie udział w różnego rodzaju konkursach, między innymi w konkursie „Go Europe Go” ogłoszonym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

 

 


 

Młodzież z Rosa-Luxemburg-Schule in Potsdam z wizytą w Żurawicy

ZdjęciePo raz pierwszy młodzież i nauczyciele z Poczdamu odwiedzili nas w sierpniu 2003r. Wspólnie z naszymi uczniami zwiedzali Przemyśl i okolice (Arboretum w Bolestraszycach). Wielkie zainteresowanie wzbudziła odlewnia dzwonów Felczyńskich. Wspólne gry i zabawy językowe, ognisko (pieczenie kiełbasy na patyku to dla Niemców pewnego rodzaju atrakcja – u nich grilluje się), dyskoteka, spotkanie z panem wójtem Piotrem Tomańskim w Urzędzie Gminy – to tylko niektóre punkty wspólnego programu. Obawy, z którymi przybyli do nas nasi partnerzy prysły, jak bańka mydlana i podczas pożegnania trudno było się rozstać.
Do kolejnego spotkania doszło w sierpniu 2005r. Grupa uczniów niemieckich pod opieką swoich nauczycieli gościła w Żurawicy trzy dni. Delegacja naszej szkoły partnerskiej, w skład której weszła pani dyrektor Vera Paul i troje uczniów Rosa-Luxemburg-Schule, wzięła udział w uroczystym Zdjęciepoświęceniu i otwarciu nowego budynku naszego gimnazjum oraz Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2005/ 06. Podczas tej uroczystości pani dyrektor V. Paul oraz dyrektor naszego gimnazjum pan Jan Semków zasadzili wspólnie drzewko przyjaźni, które rośnie obecnie obok nowego budynku szkolnego, a jego gałązki obsypane drobnymi białymi kwiatkami są symbolem kwitnącej współpracy pomiędzy naszymi szkołami. Aby umocnić kontakty między młodzieżą polską i niemiecką, uczniowie z Poczdamu udali się na kolację do polskich rodzin. Ta wizyta wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Nasi niemieccy koledzy mieli okazję, poznać codzienne życie swoich polskich partnerów.
ZdjęcieNastępne spotkanie w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży miało miejsce w Żurawicy i trwało od 16.10 do 18.10.2006r. 26 uczniów i 5 opiekunów gościło w naszej szkole przez te trzy dni. W ramach programu spotkania grupa zwiedziła budynek szkoły, wzięła udział w zajęciach, zwiedziła Przemyśl i okolice. Uczniowie niemieccy gościli w domach naszej młodzieży na kolacji, zaś opiekunowie spotkali się z nauczycielami naszego gimnazjum oraz przedstawicielami Urzędu Gminy. Odbyły się także zawody sportowe. W tym spotkaniu uczestniczyła pani wizytator Małgorzata Blicharska.

 


 

Młodzież naszego gimnazjum z wizytą w PoczdamieOd 10 do 13 maja 2004r. trwała pierwsza wizyta uczniów z Gimnazjum w Żurawicy w szkole partnerskiej w Poczdamie. 35-osobowa grupa młodzieży pod opieką 4 wychowawców gościła w Rosa-Luxemburg-Gesamtschule19 w ramach wymiany młodzieży.
Słowami przyświecającymi temu pobytowi było hasło: „Polska – nasz kraj sąsiedzki”. Nasi niemieccy partnerzy postawili sobie za cel poznanie obyczajów, kuchni, muzyki, literatury, znanych osobistości z historii Polski, w czym pomocna miała być młodzież z Polski. Aby go zrealizować zaplanowali trwające tydzień zajęcia, prowadzone metodą projektu. Polscy i niemieccy uczniowie pracowali wspólnie w grupach pod okiem nauczycieli. Każdy zespół miał przydzielony jeden temat. Na efekty działalności niektórych zespołów nie musieliśmy długo czekać. I tak mieliśmy okazję spróbować polskiego barszczu w wykonaniu niemieckim, podziwiać latawce w barwach polskich i niemieckich, wysłuchać polskiego hymnu w wykonaniu polskich i niemieckich uczniów. Rezultaty pracy innych grup miały zostać zademonstrowane we wtorek, 18 maja 2004r. podczas wielkiej prezentacji, kończącej projekt.
Największą popularnością cieszyły się zajęcia z ceramiki i garncarstwa, prowadzone przez panów Marka Parola i Marka Jaremczuka z naszego gimnazjum (ceramika i garncarstwo są podstawowym elementem współpracy pomiędzy polską i niemiecką szkołą). Efektem końcowym pracy tej grupy były wyroby z gliny: dzwonki z herbami Żurawicy i Poczdamu, maski, medale z pozdrowieniami oraz piszczałki. Ostatniego dnia pracy panowie zorganizowali koncert glinianych instrumentów – z chaosu powstałego z ich dźwięków powoli wyłonił się spokojny, miarowy rytm hymnu zjednoczonej Europy, który zagrał uczeń naszego gimnazjum Michał Olechowski.
Oprócz pracy i zajęć, na których uczniowie musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami, czekały na nich także inne atrakcje: min. zwiedzanie parku Sanccousi, dzielnicy Krongut, gdzie można podziwiać stare, lecz nadal działające warsztaty (np. huta szkła), dzielnicy holenderskiej oraz centrum Poczdamu. Młodzież zwiedziła także Berlin, a centralnym punktem pobytu w stolicy Niemiec była wizyta w siedzibie niemieckiego parlamentu – w budynku Reichstagu. Przez cały ten czas towarzyszyli nam niemieccy nauczyciele i uczniowie.
Jedną z bardziej podniosłych chwil naszego pobytu z szkole partnerskiej było spotkanie z panią Gabi Fischer, która jest współpracownikiem burmistrza i odpowiada z oświatę, kulturę i sport w Poczdamie. Wzięło w nim udział 17 uczennic i uczniów naszego gimnazjum oraz panie Anna Skiba, Elżbieta Fiń, a także pani dyrektor szkoły parnerskiej Vera Paul i pani wicedyrektor Waltrud Potraffke. Relacja z tego spotkania ukazała się w poczdamskiej prasie i telewizji lokalnej.

ZdjęciePo raz drugi młodzież gimnazjum gościła u swoich przyjaciół w Poczdamie w październiku 2004r. 18 uczennic i uczniów pod opieką pań Anny Skiba i Elżbiety Fiń spędziło cztery dni, mieszkając u niemieckich rodzin. Dla obu stron było to ogromne wyzwanie. Niemcy nie byli pewni, jak polska młodzież odbierze zwyczaje panujące w ich domach. Polacy zaś bali się głównie tego, jak poradzą sobie z barierą językową. Jak się okazało, obawy te nie znalazły swego potwierdzenia w rzeczywistości. Język niemiecki, którego uczniowie gimnazjum uczą się w szkole, znacznie ułatwił wzajemne kontakty, a obyczaje niemieckich rodzin nie różnią się aż tak radykalnie od tych, które panują w Polsce.
Program pobytu polskiej młodzieży przygotowany został przez panią dyrektor szkoły partnerskiej Verę Paul. Obejmował on szereg zajęć, min. udział Polaków w lekcjach, zawody sportowe, wizytę na kręgielni i w teatrze, zwiedzanie miasta. Najbardziej atrakcyjnym punktem stał się kilkugodzinny pobyt w zrekonstruowanej dżungli z czasów dinozaurów, gdzie można było pobawić się w archeologa, lub stanąć za sterem łodzi podwodnej.
Chociaż pobyt polskiej młodzieży w Poczdamie trwał krótko, to jednak był on bardzo owocny. Dzięki temu, że każda uczennica i każdy uczeń mieszkał u innej rodziny niemieckiej, nawiązały się dużo trwalsze przyjaźnie i znajomości. Obie strony były bardzo zadowolone z przebiegu wymiany, a powstałe kontakty są podtrzymywane głównie na drodze korespondencyjnej.
Od 28.05 do 01.06.2006r. trwało trzecie polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w Poczdamie. Polscy uczniowie brali udział w lekcjach razem ze swoimi niemieckimi partnerami oraz w zawodach sportowych. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie miasta. Ogromne wrażenie wywarły na naszych uczniach park i zamek Sanssouci oraz park Babelsberg. Ale największe emocje wzbudził park filmowy, w którym młodzież obejrzała pokazy kaskaderskie. Okrzykom zachwytu nie było końca, a flesze aparatów fotograficznych migały bez przerwy. Oczywiście wieczory spędzaliśmy także w gronie naszych niemieckich przyjaciół. Dyskoteka i grill cieszyły się ogromnym powodzeniem, a tradycyjna już kolacja u rodzin niemieckich sprzyjała odświeżeniu starych i nawiązaniu nowych przyjaźni.
ZdjęcieMimo przeciwności natury finansowej do ostatniego spotkania w Poczdamie doszło w czerwcu 2007r. 3 czerwca 36-osobowa grupa polskich uczniów pod opieką pań Anny Skiby i Elżbiety Fiń oraz panów Romana Głowacza i Wojciecha Wardęgi wyjechała do Poczdamu w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Nasz pobyt w Niemczech trwał cztery dni i obfitował w różnego rodzaju atrakcje. Oprócz tego, że uczniowie mieli okazję spędzić sporo wolnego czasu ze swoimi niemieckimi przyjaciółmi, wzięli udział w projekcie historycznym zorganizowanym przez muzeum „Das Haus der Brandenburgisch – Preußischen Geschichte”, spróbowali swoich sił w wioślarstwie (spływ łódkami po Haweli) oraz w zawodach sportowych, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów niemieckich, zwiedzili Park Filmowy „Babelsberg” i fantastycznie bawili się na dyskotece. Także i tym razem udało się doprowadzić do tego, że nasza młodzież udała się na kolację do rodzin niemieckich, co zawsze bardzo umacnia więzy przyjaźni pomiędzy gospodarzami a ich gośćmi.

Galeria zdjęć

Licznik
Do zakończenia roku pozostało:

Reklama
Dziecko w sieci

Filmoteka Szkolna

Szachy do szkół

button

Wygenerowano w sekund: 0.00 2,960,461 Unikalnych wizyt